gisellebarajas08
gisellebarajas08 gisellebarajas08
  • 24-03-2021
  • Mathematics
contestada

12 pounds of rock costs $35.40, How many pounds of rock could you get for $44.25?

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 24-03-2021

Step-by-step explanation:

35.40 ÷12 = 2.95 per pound

44.25 ÷ 2.95 = 15.15 pounds

Answer Link

Otras preguntas

sue stacked one box onto another. the bottom had the height of 2 1/3 feet and the top box had the height of 3 2/3 feet. how tall were the stacked boxes?
How many faces edges vertices does a decagonal prism have ?
what is a closed-ended question?
What is the scientific name of 'touch me not' plant? can you give an explanation about its mechanism?
What are the functions of:Salivary Glands...Gallbladder...Liver...Pancreas..
how reliable are grammar checkers?
Factor then solve.1.81 - 4x²=02. 4s² + 9 = 12s
Julius Caesar, hero or tyrant?! And why????
what event triggered world war i ?
Write the equation For a Line that intersects points(1,3) And (2,5) which one is a.y=x+2 B.y=2x+1. C.y=3x-3. D.Y=-x+3 For me is letter B.please help