daniel396821 daniel396821
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 8 oranges for $6.24. If Chase spent $8.58 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

mathisfunyay
mathisfunyay mathisfunyay
  • 25-03-2021

Answer:

11 oranges

Step-by-step explanation:

6.24÷8=0.78

1 orange=0.78

8.58÷0.78=11

Chase bought 11 oranges.

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

The pathophysiology instructor is teaching the nursing students about chronic pancreatitis. What complication of chronic pancreatitis would the instructor stres
what are fundamental rights?​
Select the correct answer from each drop-down menu. A candlemaker prices one set of scented candles at $10 and sells an average of 200 sets each week. He finds
Answer the following question in 3-4 complete sentences. Define the following terms: - medium - technique - proportion
how do you Solve 2/9n=−6?
3. The bill of rights prevents the government from abusingyour ---- -- Complete the statement.​
Sales personnel for Skillings Distributors submit weekly reports listing the customer contacts made during the week. A sample of 68 weekly reports showed a samp
Land, a building and equipment are acquired for a lump sum of $1,000,000. The market values of the land, building and equipment are $300,000, $600,000 and $300,
5. 7x- (3x + 5) – 8 = {(8x + 20) – 7x + 5
In a genetic experiment involving flower color in phlox, a ratio of 3 blue-flowered plants to 1 whiteflowered plant was expected. The observed results were 35 b