Gloriasanchez982837 Gloriasanchez982837
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon bucket of paint costs $117.72. What is the price per quart?

Respuesta :

cboler26
cboler26 cboler26
  • 25-03-2021

Answer:

9.81 per quart

Step-by-step explanation:

Well so we know a quart is equal to 0.25 gallons

We know that 0.25 gallons x 12 = 3 gallons

if you were to convert 3 gallons into quarts you would get 12

117.72/12 = 9.81

9.81 x 12 = 117.72

Answer Link

Otras preguntas

What equals 69 in multiplication
A supply schedule is used to show the __________. a. cost of producing a good b. supply in a given market c. total value of all goods produced d. transportation
whats a prime number
Why were more Americans able to buy luxury items such as cars during the 1920s?
Can anyone unscramble smrypaid for me
Which activity is a risk to one's health
At the end of World War I, which of the following caused the greatest damage to President Wilson’s legacy?
Why is it important for the cell membrane to allow materials to enter and leave the cell
What was the outcome of the war important for american colonist ?
Who is the president of the senate?