ss82021 ss82021
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

Vanessa bought some cupcakes and brownies at the school bake sale.

She bought 25 items in total and spent $40.

Each cupcake costs $2 and each brownie costs $3.

Respuesta :

Jordanmh
Jordanmh Jordanmh
  • 25-03-2021

Answer:

6 brownies and 2 cupcakes.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which item is a need? Food Designer t-shirt Lasagna Two-story house
Not sure how to answer this....
what is the activation energy of a chemical reaction?
Which statement correctly compares the numbers 269,317 and 296,317? A: 269,317 > 296,317 B: 269,317 = 296,317 C: 269,317 < 296,317
The number of students in the fourth six grade classes and North Side school are 26 1934 and 20 more properties to find the total number of students in the four
In trainable abc Lehigh trigonometric ratio equals 3/2?
The new exercise guidelines specify the types and amounts of exercise necessary for weight loss and for promoting good health. True or False?
Points A,B,C are colinear on line segment AC , and AB:BC=3/4. A is located at (x,y) , B is located at (4,1) , and C is located at( 12,5). What are the values of
HELP What are the criteria for being a founding father?
What is so phenomenal about the founding of the united states?