AwakenApple AwakenApple
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy 12 cookies for $4. What is the unit rate for the cost of each cookie?​

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 26-03-2021

Answer:

$0.33 per cookie

Step-by-step explanation:

The unit rate (cost per cookie) is

     $4

---------------- = $0.33 per cookie

12 cookies

Answer Link
vanillanekox3
vanillanekox3 vanillanekox3
  • 26-03-2021

Answer:

Roughly $0.34

Step-by-step explanation:

Set up an equation:

Variable x = cost of one cookie

12cookies/$4 = 1cookie/x

12/4 = 1/x

Cross multiply

12 × x = 4 × 1

12x = 4

Divide both sides by 12

12x ÷ 12 = 4 ÷ 12

1x = 4/12

x = 0.333333

x = is about $0.34

Answer Link

Otras preguntas

What is the equation for calculating electric power?
Can you solve 2^x=e^(x+2)
What happens to carbohydrates during cellular respiration?
ABCD is a rectangle with AC=20 and AB=2BC. What is the area of rectangle ABCD?
If my final exam is worth 30% and my class average is 80, what do I need to get to pass the exam?
How do you simplify i²⁹? (If you can't tell, that's the imaginary number i^29).
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous.  Which function models this sequence?1. a(n)=10(2)"n2. a(n)=10(2)n-13. a(n)=10+2n4. a
what is the inequality of 0.3(0.3x+0.8)<-0.3
116 is 145% of what number
[tex] \sqrt{1-5x} +6=3[/tex]