adrii037
adrii037 adrii037
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

five pizzas cost $42.50. At that rate, how much will 16 pizzas cost.

Respuesta :

bosoxnow bosoxnow
  • 26-03-2021
At $42.50 for 5 you can do 42.5/5 which is 8.5. You can use that as the set and multiply 8.5 by 16 which is $136
Answer Link

Otras preguntas

0.05% Convert to a decimal
What was peach’s speed for the race?
Ariel takes a short nap after school as she falls asleep the clock reads 3:03 p.m. she wakes up at this time shown below how long is her nap
A local store purchases a 20 ounces jar from a supplier. The store monthly demand is 27000 jars. The holding cost per jar per year is 20 cents and the cost of p
What’s the difference between 5 and 4.73?
Which of the following is NOT a function of the performance​ appraisal? A. To assess employee potential B. To provide rationale for decisions regarding pay C. T
Where would you expect to find the solid material left behind in the distillation process
What are the phases in a business cycle?
what are amendments to the U.S. constitution?
What is 10x + 5 = -5