vrinmotokaa
vrinmotokaa vrinmotokaa
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

NUMBER 4: it costs $1.44 for 16 lemons. How much is each lemon?

NUMBER 4 it costs 144 for 16 lemons How much is each lemon class=

Respuesta :

amandachu
amandachu amandachu
  • 26-03-2021
it is 9 cents each lemon
Answer Link
dgeralds88 dgeralds88
  • 26-03-2021
Cross multiply and divide it
Answer Link

Otras preguntas

What ingredients are needed to make GHB?
A baseball player reaches base 35% of the time. How many times can he expect to reach base in 850 at-base?
use reference angles to find the exact value of tan 405 deg
a woman has $1.70 in dimes and nickels.She has 5 more dimes than nickles. How many nickles does she have
why are humans more like animals than plants
I have been stuck on this question and i would like to know how to solve it ? A mother horse and a baby horse walk 10 miles from point A to point B. The mother’
in 3 months Us energy giant Enron went from a company with assets of 62bn to a company with depts of 18bn What is the difference between these two amounts?
Help with problem 14?!
The organ system that consists of ductless glands that secrete hormones and the molecular receptors on target cells that respond to the hormones is known as the
What can you infer from the fact that some 300 songs were written about Lindbergh's 1927 flight?