lfanning626 lfanning626
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. says she will pay $146 for 7 pennants. Is this a fair price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
Hi , the answer is no , because 7 pennants cost  126 dollars , she is paying more .
18 times 7 equals to 126
she is paying more , 20 dollars more.
Answer Link
studygirl8765
studygirl8765 studygirl8765
  • 22-11-2016
no it is not each pennant cost 18$ 18*7= 126  
she payed 146 that would be 18.25 per pennant  so no it is not a fair price
Answer Link

Otras preguntas

The burning of fossil fuels produces a. land pollution. c. acid rain only. b. air pollution only. d. acid rain and air pollution.
How did the countries of French Indochina gain their independence?
Mathematical Q PRACTICE Use Number Sense A puppy weighs 12 ounces What fractional part of a pound is this A
What problems worried national leaders in 1787 ?
A 1170 gram sample of nacl completely reacts, producing 460 grams Na what is the total mass of cl2 produced
Which best describes how governments respond to changes in the business cycle?
Which industry grew explosively during the 1920s?
Which sentence does not contain any punctuation errors? a) It was a drab, stormy, morning. b) It was a drab, stormy morning. c) It was a drab stormy, morning. d
edwin wants to help his family during this difficult time.Which of the following sentences from the story best supports this statement? A: "After pa had been ho
It takes 1/3 cup of sugar to make a milkshake. You have 6 cups of sugar. How many milkshakes can you make?