robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

The fdic is an insurance agency supported by the government in united states true or false
find measure of the marked angles
"Pilgrims" in a sentence
Roberta needs 355 beads a large box holds 100 beads a medium box hold 10 a small box hold 1 Roberta already has 3 large boxes and 5 small boxes how many medium
What are the specialized tubes in the kidneys in which waste is collected from the blood
What is a good sentence and picture for reference point in scientific terms?
what's the relationship if ab=bc b=0
In the graph above, what is the correct description of any location to the left of the zero? a. negative displacement c. negative position b. negative distan
What is the common denominator between 1/4 and 3/5?
The slope-intercept form of a linear equation is y = mx + b, where x and y are coordinates of an ordered pair, m is the slope of the line, and b is where the li