tys2ochiyahc tys2ochiyahc
  • 23-11-2016
  • Business
contestada

hi im so confused :

Lester Co. produces toys kites. It has a fixed cost of $62,150. If the selling price per unit is $9.50 and the variable cost per unit is $6.25. The breakeven point is:

Respuesta :

pkmnmushy
pkmnmushy pkmnmushy
  • 01-12-2016
Let me help you like this: if 
Revenue = 9.5x
and Cost = 6.25x + 62150
Then 9.5x = 6.25x + 62150
If you solve for x then you will have the answer

Answer Link

Otras preguntas

Using the map below, explain how fossils support Wegener's theory of Continental Drift
Find the area use 22/7 as pi 2 1/3
MY BROTHER NEEDS HELP PLEASE WILL GIVE BRAINLY A :positive linear association B: negative linear association C: non-linear association D: no association
Jane used $68 more than two-fifths of her last paycheck to purchase a new surfboard. If the surfboard cost $289, find the amount of her paycheck
Find the sum of the interior angles, then solve for x. Help!!
Solve each equation for x. 6x^2 - 12 = 4x^2-8​
If a wave has a length of 1.2 m and a speed of 2000 m/s, what is the frequency?
after kazu became the sun what is the next important event to recount? on iready.
3 - Where Beyonce was born?R:4 - When Beyonce was born?R:me ajudem pfv ​
What is the answer 1.50b + 2.99p =