kenben2007
kenben2007 kenben2007
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 12 cookies cost $3, how much would I pay for 5 cookies? Set up a proportion and solve.
$1.00

B.
$1.25

C.
$1.50

D.
$1.75

Respuesta :

MarvelDude MarvelDude
  • 22-04-2021

Answer:

B) 1.25

Step-by-step explanation:

$3/12 cookies = $.25/cookie

.25 * 5 = 1.25

Answer Link
abdurrahmanshah84
abdurrahmanshah84 abdurrahmanshah84
  • 22-04-2021
The answer is b. And the working is In the pic below...
Ver imagen abdurrahmanshah84
Answer Link

Otras preguntas

I need a live help for my exam on Thursday . Math application task
i’ll give brainlest plzzz
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST!! :)
Which of the following sentences is correct?
You have 26.7 mL of 0.061 mol/L aqueous potassium hydroxide (KOH(aq)) in a conical flask. In a burette you have 0.086 mol/L H2SO4(aq). If you titrate the two so
pls help me in math pls the question : the time on this clock as minutes to?​
Mr. Morris deposits $3,000 into a savings account that compounds annually by 16%. If 2 years pass, how much money does Mr. Morris have in his savings account?
HELP MEEE ANWSER ASAP PLEASE
pls help need it ASAP will give brainlist
Josef left a 22% tip on a $120 dinner bill. How much was the tip?