sudbwjd
sudbwjd sudbwjd
  • 22-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate.
$11.40 for 5 cans
What is the unit rate
per can?

Respuesta :

madisonlove240
madisonlove240 madisonlove240
  • 22-04-2021

Answer:

The answer is 57.

Answer Link
jay3e jay3e
  • 22-04-2021

Answer:

$2.28 per Can

Step-by-step explanation:

The unit in this problem is cans. to get the price per can divide $11.4 by 5. This way you get price per can.

Answer Link

Otras preguntas

7 1/5 × 2 1/6 in simplest form
Why did the rich Romans did not like the rule of law?
write 7/10 as a sum of fractions two different ways
What is 25% of 6.4 centimeters??
What did the Pan-African movement encourage?
the radius of a basketball is 4.7 inches what is the volume of the basketball round to the nearest ten
how many feet are equal to 7 yds
state four challenges you will have to face when you are working or studying away from home
the ratio of male students to female students at a certain university is 4 to 5. if there is a total of 6,192 students, how many male students and female studen
what does simplify mean in math terminology it's very hard