mariamishel20070720 mariamishel20070720
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

Kelsy can buy 2 pounds of apples for 7$. Write an equation to represent the cost, y, for x pounds of apples?

Respuesta :

wackypingz
wackypingz wackypingz
  • 23-04-2021

Answer: 7x = y

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

People who abuse Do people who abuse have a personality disorder?
In a neutral atom that has an atomic mass of 22 and atomic number of 12, how many neutrons does this element have?
use order of operations
A motorboat accelerates uniformly from a velocity of 10.5 m/s to the west to a velocity of 6.5 m/s to the west. If its acceleration was 4.5 m/s2 to the east, ho
What is the slope-intercept equation for the following line?
bracket x square minus x minus six bracket minus bracket x plus two bracket​
The volume of the cube shown below is 1000 cm". What is the length side, x of the cube in centimeters? resnanse)
Joseph traveled from Boston to Framingham at 50 mph and then back to Boston at 40 mph, What was Joseph average speed on the round trip? (its not 45mph just to l
Ana was given $180 for her birthday, She spent 1/3 of her money on a helmet: 13/20 of her money on a skateboard The rest was spent on stickers She spent . How
HELP ME IN QUESTION 10 PLS