Seudónimo Seudónimo
  • 23-04-2021
  • Mathematics
contestada

The local grocery store is having a sale on watermelons. Mr. Jackson purchases 10 watermelons for a school picnic. He pays $39.90 for the watermelons. What is the price of each watermelon?​

Respuesta :

jimtalley17 jimtalley17
  • 23-04-2021

Answer:

$3.99 per watermelon

Step-by-step explanation:

$39.90 total paid divided by 10 watermelons is $3.99

Answer Link

Otras preguntas

Explain how in glycolysis that the splitting of one glucose molecule results in 4 ATP but there is only a net gain of 2 ATP.
To create an educational presentation for patients, a medical assistant would most likely use what?
What is -5x-12y=11 in slope intercept form?
Can anyone help me please?!?!
I recently started a science experiment and need help coming up with a catchy title. Can you help me? Here is my problem statement: Does salt concentration effe
What is 7.8×10^5 m/k in kilometers per day
According to the Big Bang Theory, matter clumped into stars because of _____?
which of the following can be true about a chemical reaction a chemical reactions can release heat <---------? b chemical reactions can take in heat c chem
Write a 3- digit number using digits 5,9 and 2. draw a quick picture to show the value of your number
Can you factor 4c^8 + 9d^2