Scoleman0996 Scoleman0996
  • 25-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost buying salad from a bar is at least $4.50 per pound

Respuesta :

twyaffe6np twyaffe6np
  • 25-04-2021
Answer

We know from the problem that the salad is going to cost at least $4.50 per pound. Therefore, it is entirely possible for the cost to exceed $4.50, but it cannot be lower than $4.50 because then it would not be equal to $4.50.
Answer Link

Otras preguntas

Find the product of (3n-4)(2n+4)
Convert 5mM/L glucose convert to microgram /mL
After John worked at a job for 10 years, his salary doubled. If he started at $x, his salary after 10 years isOO $x+2O $x-2OO $2xNEXT QUESTIONASK FOR HELPTURN I
There are 9 dancers in a play. There are 3 more dancers than singers in the play. How many singers are in the play?
A sample of 2,845 auto workers was selected to learn if they would go on strike. Over 50% of those in the sample declared they would strike. We can assume that
A car is traveling to the right with a speed of 29m/s ​ when the rider slams on the accelerator to pass another car. The car passes in 110m with constant accele
To understand the interplay of observations and models you must first be able to distinguish between things that we observe and things that we infer from models
(6x+2)(9x-1) Find the solution.
What is the first step of a summary
17. Higher Order Thinking Solve h - 156 = 34