shivajimargale12 shivajimargale12
  • 26-04-2021
  • Mathematics
contestada

Find the cost of 6 kg rice, if the cost of 10 kg rice is 325 rupees .​

Respuesta :

ayrahivy
ayrahivy ayrahivy
  • 26-04-2021

Answer:

195 rupees

Step-by-step explanation:

10kg=325 rupees

6kg=?

Cross multiplication;

=6×325/10

=1950/10

=195 rupees

Answer Link

Otras preguntas

How do artists create special effects to entertain us?
what was the most important crop in America by 1860
Did the Persians teach Roman about art, literature, and math?
3.) Why do you think Augustus was careful to reward soldiers and reduce the size of the army?
Brainly this is school work so dont take it down.. what is the answer to your day?
4. Use a proportion to find the length of the missing side in the following similar figures. (1 point) 10 cm 22 cm x= 28 cm x= 30.8 cm x= 6.4 cm X = 19 cm
Multivitamins are in the ________ stage of their product life cycle. Sales have peaked and primarily to current users who are restocking. New variations of the
help 40 points !! what is -3 and 7/9 plus 1 and 2/3 , 5/9 minus 2 and 4/8 , -1 and 2/9 plus 3 and 1/3 , -1 and 7/9 plus 1/3
Place all the nummbers from 1 to 6
Need a lil help with this