dabiskitten
dabiskitten dabiskitten
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Three long-sleeve T-shirts sell for $14.97 What is
the unit price? Write and solve an equation using
a variable

Respuesta :

melanieeepstein2007 melanieeepstein2007
  • 21-05-2021

Answer:3x=4.99

Step-by-step explanation: 14.97/3= 4.99

Answer Link

Otras preguntas

Maren walks 3/5 miles in 24 minutes at a steady pace.  How long does it take her to walk 2 miles.
I am so confused on functions! Please help!
Help with problem 14?!
what caused the dust bowl
What is the largest part of the earth: the core,the mantle, or the crust
how did greece's geography discourage unity among the people
what forces led to the rise of the mongols?
why did thousands of settlers head west during the 1800s
how did greece's geography discourage unity among the people
How do you simplify 11c + 3(-5c + 4d)?