mbelling23 mbelling23
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

The chess team held a fundraiser. One member sold 4 candy bars for $4.20. What was the cost of one candy bar?

Respuesta :

anthonyabouzeid4
anthonyabouzeid4 anthonyabouzeid4
  • 21-05-2021
We know that he got 4.20$ for 4 candies so for one candy we do:

4.20/4= 1.05$ for one candy bar.

Explanation: to know the price of one candy bar you must divide the total cost of the 4 candies which is 4.20$, by the number of candies which is 4, and that gives you the cost of one candy which is 1.05 $.
Answer Link
fernanda6492 fernanda6492
  • 21-05-2021
The answer is $1.5

Because your have to Divide 4 by $4.20
Answer Link

Otras preguntas

what is the word for not knowing what is going on around you
The _____ tube brings a mature ovum to the uterus. fallopian ovarian Cowper
how do movable pulleys make it easier to lift an object
in any ecosystem, decomposers are important for all BUT one of the following. A) They are important in keeping the nitrogen cycle going. B) They produce most o
Which statement best describes the US welfare system in 1930?.
Write your own sentence which contains a common ,a proper and an abstract noun?
three of the angles of a quadrilateral are 53°, 127° and 72°. What is the size of the 4th angle?
Which of the following represents a difference between the government of the Roman Republic and that of Imperial Rome?
Why would the British care if there were French troops in America?
how do you find the amount of 12 dogs decreased by 25%