aydinr4 aydinr4
  • 21-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jessica paid $15 for 12 pounds of apples. What unit rate did Jessica pay for the apples?

Respuesta :

loreanipaloma
loreanipaloma loreanipaloma
  • 21-05-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

15/12 = 1.25

1.25 per pound x 12 lbs = $15

Answer Link

Otras preguntas

1. "First frost" relies most heavily on ___ to create a picture in the reader's mind. A: Extended metaphor B: Imagery C: Personification D: Historical allusion
What helped to spread the economic crisis of the great depression to the rest of the world?
Will mark Brainliest!! Is it possible to remove ten unit cubes from a 3 by 3 by 3 cube made from 27 unit cubes so that the surface area of the remaining solid i
The melting point of a compound is 1240 c is this compound an ionic or molecular compound
In the savanna, a lion would be the ____________ while the water buffalo would be the __________. predator; prey
Based on the thermodynamic properties provided for water, determine the energy change when the temperature of 0.650 kg of water decreased from 101 °c to 51.0 °c
If you hold down the alt key and click anywhere in your document what happens
How did the popes move to avignon and the establishment of rival popes encourage reformers?
Trace a drop of blood from the left atrium to the left hallucinating and back to the right atrium
When the liver and kidneys are overburdened by chronic alcohol use, they can increase _____ A the rate of metabolism of nutrients B the production of white blo