semalzahra14 semalzahra14
  • 23-05-2021
  • Physics
contestada

a firm produces 400 units of output at a total cost of $1,000. if fixed costs are $200

Respuesta :

2004alicewong
2004alicewong 2004alicewong
  • 23-05-2021

Answer:

1000/400=2.5

2.5×200=500 units

Explanation:

1000 is the price, the price of 1000 has to divided into 400 units to get 1 unit value to 2.5 dollar. If u got 200 unit, u have to times 2.5 dollar, imagine if 1 unit got 2.5 dollar, then u how many units u have to times to get the cost?

Answer Link

Otras preguntas

A steel block has a volume of 0.08 m³ and a density of 7,840 kg/m³. What is the force of gravity acting on the block (the weight) in water?
In a church has 5 candles, enter 3 and 2 thieves thieves, every thief takes one candle, how many candles are left in the church
How do you get the nitrogen you need ?
identify the solution of each equation from the list given H+19=56,36,37,38
The table shows the amount of money a plumber charges for different numbers of hours that he works. The plumber graphed this information. What is the slope of
Which describes Asoka? A. an Indian prince who gave up luxury to help his people B. a king and poet who wrote the Epic of Gilgamesh C. a warrior-ruler who
Which statement is true about exergonic reactions? A. In exergonic reactions, ΔG is positive due to the absorption of free energy. B. Exergonic reactions use mo
why are the fish dying in thd gray area.
What is the price of one pound of bananas if 5 pounds cost 4.25
Bats have eardrums that can do the same thing. Explain why bats need excellent hearing?