joshmith006 joshmith006
  • 24-05-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 1/4
kg apples is ₹ 130. Find the cost of 1 kg of apples.

Respuesta :

ferrybukantoro
ferrybukantoro ferrybukantoro
  • 24-05-2021

Answer:

₹ 40

Step-by-step explanation:

the cost of 1 kg = 1/ (3¼) × 130

= 1/ (13/4) × 130

= 4/13 × 130 = 40

Answer Link

Otras preguntas

Labor productivity is?
Find the missing side lengths
A or an is a simple chip with two or more processor core
Help ASAP Which scenario would best fit in a dystopian story? A. While working one night, the local librarian discovers a child with a wild and inventive imagi
What is the measure of m? 6 24 n m m = [?] Enter
What is 50g as a percentage of one kg?​
Suppose that d varies jointly with r and t, and d = 110 when r = 55 and t = 2. Find r when d = 40 and t = 3.
hear this rap I cant be a bucket for the knicks i know acouple bloods but i know a lot of crips 1 vvs the necklace with the ocean make me sick Got puma on my bo
express the following shaded area using a definite integral. use geometry to calculate the area. please show work too
NEED ASAP 100 POINTS Which type of change—political, social, or economic—had the most impact on Southern life? Which type of change—political, social, or econ