courtneyabrahams courtneyabrahams
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Jayden has $20.56. He buys an apple for $0.79 and a granola bar for $1.78. How much money does Jayden have now? A
$2.57

B
$17.99

C
$18.01

D
$23.13

Respuesta :

etherealangie etherealangie
  • 25-05-2021
The answer to this is b
Answer Link
LuisaMaria LuisaMaria
  • 25-05-2021

Answer:

B:

$17.99

Step-by-step explanation:

Add the total amount spent: $0.79 (apple)+ $1.78 (granola bar)=$2.57

Subtract from the money Jayden has: $20.56-$2.57=$17.99

Hope This Helps!!

Answer Link

Otras preguntas

How do you graph the equation f(x)=10x+40??
Which of the following would be considered part of the exposition? a) Jerome learning about Martin's mother's death b)Jerome deciding to help the vic
What is the solution of the system?Use the elimination method.−4x−2y=−122x+4y=−12 (?,?) Please Help!
When two plants, both tall, were crossed, they produced some offspring that were dwarves. Assuming that the height of the plant is controlled by a single gene a
p-4=-9+p solving multi-step equations i need help ASAP plz show work and ill give BRAINLIESSSSTTTTT
y=1/4+2 4y-x=60 whats the distance
Disbelief that one is really dying is characteristic of which stage of death and dying?
In what way was the Nile both a benefit at a disadvantage for Egypt
How did the great awakening challenge social and political traditions
Splitting the nucleus of an atom to release energy is referred to as nuclear ( blank )?