emibean22
emibean22 emibean22
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

root beer is priced at $2.88 for 6 cans

what is the cost of one can?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-05-2021

Answer:

0.48

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is closest to 27.8×9.6? A 280 B 300 C 2,800 D 3,000
the school chorus has 52 students, which represent 26% of the seventh graders. how many student are in the seventh grade?
A skier is trying to decide whether or not to buy a season ski pass. a daily pass is $75. A season ski pass is $350. The skier would have to rent skis with eith
For any two nonzero integers, the product and quotient have the same sign. True or False
what is the nuclear charge in an atom of boron
what it means a line on top of a number
3.06 rounded to the nearest tenth
What is 3 x 9/100 as a fraction
From 1763 to 1765 British parliament and King George passed three laws that affected the colonist complete the table to explain these events
factorise completely 2y^2-4y