aideliz376496 aideliz376496
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Waylon bought 8 pizzas and spent a total of $96. How much did each pizza
cost?

Respuesta :

leibrandon1
leibrandon1 leibrandon1
  • 25-05-2021

Answer:

12 (Waylon's a big eater)

Step-by-step explanation:

To find how much one pizza cost, we simply divide the cost and the total amount, so:

96 ÷ 8 = 12

-------

Have a good day :)

Answer Link

Otras preguntas

i need help with this one (T_T)​
Write a essay about why you like your gender.(if your a boy)
Can someone help me the story is about roll of thunder
HELP! IS THIS RIGHT?
Describe the nature of the roots of this equation . 2x ^ 2 - x + 1 = 0 A. Two real, rational roots B. Two real, irrational roots C. Two non- real roots C. One r
What is the value of x, if the equation 2(x + 60) + 2(30) = 200
Which is generally true of all terrestrial biomes?
What objects in the solar system affect the tides on Earth?
Find the quotient and the remainder when you divide f ( x ) = x 3 + 2 x 2 + 4 x + 6 by x − 2
Who benefited most from mercantilism and the Encomienda system in the Latin American Colonies? Answer options in the photo