katiewilliams17 katiewilliams17
  • 25-05-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on apples?

7.64 for 8 lbs of apples

12.81 for 14 lbs of apples

Respuesta :

jmay433
jmay433 jmay433
  • 25-05-2021

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

Answer Link

Otras preguntas

According to the cdc podcast, researchers in london believe that if more people washed their hands, up to _____ lives could be saved every year.
(Can someone please answer this I've posted it 3 times) The poem from Inside Out and Back Again describes the experiences of a refugee family who move to the Un
Which two terms represent the number of groups of three players that are all juniors? 3,003 20 14^C^3 14^C^6 6^C^3 364
Awnser down below! ⬇ ⬇ ⬇
HELP ASAP What was a provision of the Missouri Compromise? Illinois was admitted to the union as a free state. Missouri was admitted to the union as a slave st
x + 3 5/8 = 7 1/4 x - 4/8 = 4 1/4 x ÷ 15 = 8 1/3 4/2X =6
Please help! Picture is provided.
A line passes through the point (2,9) and has a slope of 7. Write an equation in point-slope form for this line.
What would you have done, lol​
Marsha never reads the instructions for appliances, she was surprised when exploding potatoes in her new microwave covered the interior with crusty starch. O ..