carriedixon8903 carriedixon8903
  • 26-05-2021
  • Mathematics
contestada

If 50 grams of sweats cost $2.10,find the cost of 380 of sweats,giving your answer correct to the nearest 5 cent

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 27-05-2021

Answer:

$15.95

Step-by-step explanation:

cost of 1 gram of sweet = $2.10 / 50 = 0.042

Cost of 380 g = 380 x 0.042 = $15.96

to the nearest 5 cent = 15.95

Answer Link

Otras preguntas

Could someone explain on how to do this??
Equation practice with angle addition hlp
Write a program which can do a String Check if its Panagram or not!
Colonists were very resentful of the Stamp Act because they had no ______________in the British Parliament that passed the taxes.​
3) Why Earth's Moon cannot retain an atmosphere and Saturn's moon and Titan can?
What type of triangle is shown below? A. Scalene B. Equilateral c. Obtuse D. Right E. Acute F Isosceles
Can someone please help me!
5x-3y-2(4x-y) Can someone help
why does the Mediterranean region have too much wine Industries ?how will it be an economic advantage​
An inductor with L = 9.80 mH is connected across an ac source that has voltage amplitude 41.5 V . What value for the frequency of the source results in a curren