marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a pair of equivalent radical expressions? A 45−−√and315−−√ B 75−−√and35√ C 54−−√and96√ D 180−−−√and320−−√
A box of Pop-tarts costs $3.00 for 8. How much per pop-tart?
Compare and contrast the cell cycle with mitosis and the cell cycle with meiosis. Citing 4 similarities and 5 differences.
Match each element to the correct description of its usual behavior in a chemical reaction.
Simplify the expression by combining like terms. Write the terms from the highest to the lowest power of the variable. -9x^2 + 19x - 9x + 6 - 17x^2 + 25 + 10x^2
For a project, a builder purchased 7 boxes of bolts with each box containing 11 bolts. He ended up finishing the project 6 days early and with 3 bolts left over
Which of the following is NOT an indication that a chemical reaction took place?Question 38 options:New substance formedBubblesChange in shapePrecipitate formsP
Find the volume of the cone. Round your answer to the nearest tenth. Radius=22m Height=30m
On January 1, 2016, Wade Corporation had 24,000 shares of common stock outstanding. On April 1, it reacquired 2,400 shares; on July 1, it issued 10,800 shares;
what is the mean absolute deviation of the following set 3 1 5 5 2 3 2 3 4 2