owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40/ 7

2.20

$2.20 per kilogram

Answer Link
roachm24
roachm24 roachm24
  • 23-06-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

I am not sure if this is corect but you need to devide 7 by 15.40

and that is my best estimate

Answer Link

Otras preguntas

Why did the colonists criticize the Stamp Act as “taxation without representation”?
When you divide me by 5 the remainder is 4. I have two digits. Both digits are odd. The smog my digits is 10
Some have said that the Palestinian- Israeli conflict represents the struggle of right against right. Explain why you agree or disagree.
How did Gandhi’s tactics of civil disobedience affect the British?
translate to an inequality the temperature is at least -90 degree Celsius do not include the degree symbol type an inequality using "t" as the variable t
Do you think democracy/capitalism is the only way we have in order to build prosperous society? a) If so, why do you think so? b)If not, why not?
W.E.B. Du Bois was an outspoken critic of which fellow African American?
The rise of fascism in Germany between World War I and World War II is often associated with the (1) promotion of ethnic diversity (2) appeal of the doctri
(27 p - 6)^5, when p = 28
round 47.6001 to the nearest thousandth_______.