owen7959 owen7959
  • 23-06-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought 7 kg of tomatoes for $15.40. What was the cost per kilogram?

Respuesta :

dfdvgdafgafgfd dfdvgdafgafgfd
  • 23-06-2021

Answer:

C

Step-by-step explanation:

i just did the test

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 23-06-2021

Answer:

$2.20 per kilogram

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of kilograms

15.40 / 7

2.20 per kilogram

Answer Link

Otras preguntas

Find the mean and standard deviation for the set of data. {27, 21, 8, 17, 23,6, 22, 26, 30}
How would a primary source document help your historical inquiry?
How do I cancel a reoccurring credit card charge from Brainly that my daughter gave without authorization?
please solve the equation for y
if2×4^a-3=16^a÷8^1-a[tex].[/tex]2×4^a-3= 16^a÷8^1-a​
Please Help!!! Solve for xxx in the diagram below.
a. What claim can you make about the relationship between number of cats falling and months of the year?
6. The plant tissue that carries sugar from the leaves to the roots is the
From the story The creation myths by the Igorots How Filipino culture is portrayed?​
' aren't you satisfied with the decision?' asked the judged.​