fabianjaylani7
fabianjaylani7 fabianjaylani7
  • 22-07-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.25 per pound for x pounds of apples?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 27-07-2021

Answer:

$1.25x

Step-by-step explanation:

Given :

Cost per pound = $1.25

Number of pounds of apple = x

The total cost of apple = (cost per pound * number of apple in pounds)

Hence,

Total cost of x pounds of apple is :

($1.25 * x)

= $1.25x

Answer Link

Otras preguntas

Look at the poster. poster about progress for union pacific railroad company. who is the target audience of this poster? people who travel or want to travel peo
Dr. North is a busy doctor who also has three kids. Based only on this information, which source of stress is she most likely suffering from?
my sister dont know this can you help her
Mrs. Huang found the mean and mean absolute deviation (MAD) of the latest test scores for two of her classes. Class A had a mean of 73 and Class B had a mean of
hello humans ~Vaccines are made up of:ChemicalsWeak microorganismsVirusesDrugs​
6. Using the incenter P, find the measure of Angle XZY
Can someone help me with this please?
if 7 is mean of 10,3,4,a,6,9,10. Find the value of a​
Jim has recently been losing weight though he is hungry all the time. His partner noticed that he is drinking a lot of water and is dozing off while watching tv
Meredith model a division problem on the number line what division problem did she model? find the quotient