casteelamy177 casteelamy177
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada

you buy butter at 3 dollars a pound one portion requires 2oz of butter how much for one portion

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-07-2021

Answer:

0.375 dollars

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 oz

1 oz = 1/16 pound

2 oz = 2/16

2/16 * 3 = 0.375

Answer Link

Otras preguntas

How does the body respond to stress?
How do I identify controls, independent and dependent variables
A spherical hot-air balloon is initially filled with air at 120 kPa and 20°C with an initial diameter of 5 m. Air enters this balloon at 120 kPa and 20°C with a
Which best describes the relationship between "Ain't I a Woman?" and the women’s suffrage movement? The speech suggests that the movement is not strong enough t
The chart shows changes in sea level from 1995 to 2013. According to the chart, sea levels rose at an average annual rate of 3.24 millimeters from 1995 to 2013.
Coral bleaching, which causes high coral mortality, has been occurring widely in coral reefs. Coral bleaching actually refers to the death of symbiotic dinoflag
Jessica believes that 10³ − 1 is divisible by 9. Support or refute her claim using your work in this lesson.
solve the system of equations by finding the reduced row-echelon form of the augmented matrix for the system of equations. x-2y+3z=-2.
nown value. 10. 3 = 1.25 1 value
Graph this function: y = 2x