chrisowusu358
chrisowusu358 chrisowusu358
  • 23-08-2021
  • Mathematics
contestada

4 adults consumed food costing $60 for 3days. For the same food cost ,what would be the cost of food consumed by 7 adults for 5days?

​

Respuesta :

BillyWong422
BillyWong422 BillyWong422
  • 23-08-2021

Answer:

$175

Step-by-step explanation:

$60÷3÷4 =5

$5 is the cost of one adult's food for one day.

$5×7×5

=$175

$175 is the cost of food consumed by 7 adults for 5 days.

Answer Link

Otras preguntas

a box of uncooked spaghetti cost $0.1369 per ounce. how much is this cost to the nearest cent?
8. In ΔRST, m∠R = (2x + 10)°, m∠S = (2x + 25)°, and m∠T = (x – 5)°. What is the value of x? (Points : 3) 26 28 30 32
How do I Solve: 1/2x +13 = 9
Which phrase best describes DNA? A. the molecule that contains all the instructions for life B. the structure that sends signals to other parts of the cell
What is 15% from $850
An area that is colonized by simple plants and develops into a hardwood forest is best described by which pattern of succession? Allogenic Autogenic Progres
Given trapezoid PQRS, which of the following must be true? Both pairs of opposite sides are parallel. The legs are congruent to each other.
if you mix salt,sand and sugar with water in a small jar, will the resulting mixture be a suspension , a solution, or both
What is the absolute value of 35
a third of the class has pets 4 of the class have hamsters there are 27 pupils in the class five people in the class have green eyes how many pupils have pets?