Queenangel2468
Queenangel2468 Queenangel2468
  • 24-08-2021
  • Mathematics
contestada

If Caleb bought 1.2 pounds of cheese that was selling for 5.95 per pound. How much did Caleb pay for the cheese.​

Respuesta :

mrojaspurple mrojaspurple
  • 24-08-2021

Answer:

$7.14

Step-by-step explanation:

If each pound of cheese is $5.95. You just have to find out how much 1.2 pounds is worth. So, you multiply 5.95 times 1.2 pounds and you'll get $7.14

Answer Link

Otras preguntas

I WILL ABSOLUTELY GIVE YOU A BARNLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! What is the surface area of the cylinder? Express the answer in terms of Pi? Cylinder. Diam
A magnesium atom can form an ionic compound by giving ________ electrons to a non-metal
Help! (Solving quadratic equations by factoring) m(m-3)=0
Imagining what it’s like to walk in someone else’s shoes
How does Proctor thwart Danforth in the scene from The Crucible? What does Proctor accomplish for himself in the process? Support your response with text PLEASE
pages 505-525, Act 3, of The Crucible in your online textbook in Collections. Take on the roll of a character that has been accused of witchcraft or dealing wi
Which characteristic is unique to cephalopods? They have a radula. They can live in water or on land. They have a closed circulatory system. They can produce
PLEASE HELP ASAP Alicia wrote a letter of apology to Rodrigo. Complete it with the preterite forms of the verb tener Quorido Rodrigo, Siento mucho que mi famili
Witch one do I choose
what is the meaning of the word lean in this sentence: With no relatives living nearby and no one else to depend on Robert had to lean on his friends during eme