ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

How much of an alloy that is 30% copper should be mixed with 200 ounce of an alloy that is 70% copper in order to get an alloy that is 40% copper?
Cómo puede ser mejor el sistema escolar panameño
need help with work would give more points but poor​
The circle graph shows the results of a survey of registered voters the day of an election. The error given in the graph means that the actual percentage could
Consider the following loan. Complete parts (a)-(c) below An individual borrowed $88,000 at an APR of 6%, which will be paid off with monthly payments of $667 f
X^2 + y^2 = 81 write down the equations of the two horizontal lines that are tangent to c
In a brief paragraph, analyze how both speeches reflect the influence of the Progressive movement on domestic politics and America's role abroad.
which two parts of the microscope cause magnification
Tintin Company Limited has recently undergone an extensive re-branding exercise and a new website has been created. As the Director of Human Resource Management
PLS HELP 25 points!a) Determine Patty’s property taxes for 2019 by calculating 1.2 percent of $200,000 (multiply by 0.012), and then determine her taxes for 202