ilovetwiceee ilovetwiceee
  • 21-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 30-ounce jar of peanut butter costs $6.00. A 40-ounce jar costs $7.20. Which jar of peanut
butter is cheaper per ounce?

Respuesta :

randomperson9271 randomperson9271
  • 21-09-2021

Answer:

The 40-ounce jar of peanut butter is cheaper per ounce.

Step-by-step explanation:

30-ounce jar:

6÷30=0.2

40-ounce jar:

7.2÷40=0.18

Answer Link

Otras preguntas

3. Crop Y is grown only in a few areas due to specific temperature requirements. To increase the productivity of crop Y, it is recommended to develop its differ
Your goal is to do the steps you did in the previous section, but in reverse. Your goal is to do the steps you did in the previous section, but in reverse: • Yo
what do know about social media?if you are girl tell me your social media account?​
A METEOR IS FALLING TOWARDS THE EARTH. IF THE MASS AND RADIUS OF EARTH ARE 6×10^24 AND 6.4×10^3 RESPECTIVELY. FIND THE HEIGHT OF METEOR FROM THE EARTHS SURFACE
11. (b) Pada pendapat anda mengapakah kerajaan Alam Melayu mengadakan hubungan perdagangan dengan kerajaan lain? [6markah] ​
Mermer asitmi bazmı?
Malik needs to use a type of graph in a spreadsheet to show variations in data over a specific period. What type of graph or chart is most useful for this purpo
Interprovincial Regional Airline (IRA) has decided to acquire a regional jet from an airplane manufacturer. The jet has an initial purchase price of $15 million
Военно-тактическая викторина
When do we use who and when do we use whom in a sentence?