littlecuzs9774 littlecuzs9774
  • 22-09-2021
  • Mathematics
contestada

notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of notecards does jenna buy?

Respuesta :

dgales528
dgales528 dgales528
  • 22-09-2021

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

Answer Link

Otras preguntas

Blake is working two summer jobs, making $9 per hour washing cars and making $22 per hour tutoring. In a given week, he can work no more than 16 total hours and
Exercise 1.64students measered a mass of a piece of metalwhose accurate mass 34. 75 g Their results are 34.2 g, 33.75 g, 35.0 g, and 34.69 g.a.What is the best
find the inverse with respect to addition of -6​
For this assignment, you will respond to each prompt with 2 to 3 complete sentences free of spelling, punctuation, and grammatical errors. a) Select one claim f
need an answer please and thank you ​
The radius of a cylindrical tank is 3’ and the height is 8’. What is the volume
Can anyone tell me why I got this question wrong? Btw Happy Holidays!
which of the following is one of the reasons that the United States invaded Iraq in 2003​
What is the value of the fixed points of a temperature scale
Business-cycle macroeconomics involves changes in Real GDP around a ____________ LRAS curve, while economic-growth macroeconomics deals with increases in Real G