kenxann2004 kenxann2004
  • 23-09-2021
  • Mathematics
contestada

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar sign.
What is the cost of 1 goldfish?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2021

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 dollar.

  • Cost of 12 goldfish = $3
  • Cost of 1 goldfish = $3/12 = $1/4

= $0.25

The cost of 1 goldfish is $0.25.

Answer Link

Otras preguntas

If a neutral atom gains electrons, what type of particle is formed?
Which macromolecule includes steroids? a.lipids b.proteins c.carbohydrates d.nucleic acids?
Jon is looking into 4250 vaction packages that offerend for 25% off.there is 9% resort fee added on the total.how much will the vaction cost Jon?
________ is a common boundary where different parts of a system interact.
how did americans react to shays rebellion
How do the plant organs studied relate to organs in the human body?
What theory did fascists use to support their own ideology?
Brianna writes 4×11 to show the number 44 as a product of its prime factors. Does her answer make sense? Explain your reasoning
I don't understand plz help
A parking lot has the shape of a rectangle. A scale drawing for the parking lot measures 6cm by 20cm. The scale is 1cm : 15m. Find the area of the parking lot.