ryliethomas8
ryliethomas8 ryliethomas8
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

student tickets to the movies code $6 each, and popcorn costs $2 each. how much would 4 students spend at the movies is they each bought a ticket and they each bought a popcorn?

Respuesta :

nshinichi
nshinichi nshinichi
  • 24-09-2021

Answer:

32

Step-by-step explanation:

6*4=24

2*4=8

24+8=32

Answer Link

Otras preguntas

In what way did the Mayan culture still exist?
Find the y-intercept of the function: f(x) = 6x + 2
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.$4.99 for 14 lbThe unit rate is $ /lb.
What are the effects of an earthquake
why did texas government collapse at the end of the civil war
fill in the blank with the correct form of the verb "tener" Ellos ______ muchos amigos
Rapunzel cut off \dfrac23 3 2 ​ of her hair. She donated \dfrac78 8 7 ​ of what she cut off to a wig shop. What fraction of her hair did Rapunzel donate?
Si tienes que pagar, y no tienes efectivo, puedes usar ___________. a. la guía turística c. el albergue juvenil b. los cheques de viajero d. el taxista
What is the main source of groundwater? A. precipitation falling into man-made wells B. precipitation seeping through pores and cracks in the ground C.
is the statement {0}=ø true or false