gingerpeyton
gingerpeyton gingerpeyton
  • 24-09-2021
  • Mathematics
contestada

The table below shows a correct representation that 12 pounds (lb) of sugar cost $4:

lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb lb
$1 $1 $1

Respuesta :

babangamon
babangamon babangamon
  • 24-09-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

12lb=$4

X = $1

12=4x

x = 3

Therefore; $1 is 3lb

Answer Link

Otras preguntas

Emily sold 148 boxes of cookies for a fundraiser. If she sold 80% of the total number of boxes sold for the fundraiser, how many total boxes of cookies were sol
How does extinction affect evolution?
Why did President Johnson risk violating the Tenure of Office Act to fire his secretary of war?
1 the life cycle of a star begins with a cloud of gas and dust called a
i need help plz i need to pass this
A pyramid composed of four equilateral triangles, called a tetrahedron, has a one-side length of 5 meters. What is its surface area? Round the answer to the nea
A turgid plant cell would be found in which type of environment? A. arid B. isotonic C. hypotonic D. hypertonic
Read the sentence. No one could believe their luck when the owner of the restaurant offered free dessert to all. What is the agreement error in this sentence?
What kind of motion will an object have when forces on it are balanced? It will move only slightly It will start moving slowly then speed up It will move ve
Which type of compound does the sentence contain? Jason and Raci like to read the same books. compound object compound interjection compound verb c