nerd09339 nerd09339
  • 25-09-2021
  • Mathematics
contestada

Five 15-oz bottles for $4.13, Unit price for each bottle.

Respuesta :

HE4TWAVER
HE4TWAVER HE4TWAVER
  • 25-09-2021

Answer:

$0.82 or eighty-two cents

Step-by-step explanation:

If the total price for 5 bottles is $4.13, that would mean we would have to divide by 5 to get the price for each bottle.

$4.13 ÷ 5 = 0.82

So therefore the unit price for each bottle is $0.82 or eighty-two cents.

, Hope this helps :)

Have a great day!!

Answer Link

Otras preguntas

the kind of lake that formed when a river meanders
choose the plural noun that's spelled correctly?A Fathers-in-lawD Editor in chiefs
After a rock is rounded how does weathering affect it
How do I solve this problem 7x<14 and 1-x<4
Doing monomials. How do you do this one?
What are the prime numbers of numbers 1-49?
A drawing of a surfboard in a catalog shows it's length as 8 4/9 inches. Find the actual length of the surfboard if 1/2 inch length on the drawing corresponds t
If something in a store costs $45, and the markup is 35%, what is the selling price?
analogies, allow:permit::find:
What are the prime numbers of numbers 1-49?