sarahumanp8Megh4ight sarahumanp8Megh4ight
  • 22-12-2016
  • Mathematics
contestada

You go to a team dinner with your aunt and uncle. the cost of a student meal is $5.50. meals for adults cost $12.50 each. how much does it cost for the three of you to go to the dinner?

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 22-12-2016
Equation:
(12.50 x 2) + 5.50
25 + 5.50
25 + 5.50= 30.5
Answer is 30.5
Answer Link
monkeypaw06 monkeypaw06
  • 18-12-2018

Answer:

(12.50 x 2) + 5.50

25 + 5.50

25 + 5.50= 30.5

Answer is 30.5

Step-by-step explanation:


Answer Link

Otras preguntas

You start at your school, 10 miles from your house and walk home at a rate of 2 miles per hour **negative slope since you are walking toward your house so the d
hellooo merry christmas ! can someone please help mee? ik its a lot but even just a little help would be very mich appreciated :))
Why has emirati cultural change over time? Help pls
what is proportional representation?​
Need an answer right away for many points! I will report if it is not applicable.
A greater stopping distance especially in emergency situations
write in short about the contribution of swami vivekananda in the field of social reforms? icse board answer class 8
HELP PLEASE Question # 3 Multiple Choice What considerations are important when working with geriatric patients? have patience listen to the patient preserve t
If the points (2,7),(-3,3) and (5,1) are the vertices of a triangle ,find the length of the median drawn through the first vertex.​
The population of a pigeons in a city is 100 and is growing exponentially at 20% per year. Write a function to represent the population of pigeons after t t ye