all9eJra3lgirl all9eJra3lgirl
  • 25-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of turkey costs (3w 8) dollars and a pound of cheese costs (4w-3) dollars.mrs.young bought 2 pounds of turkey and three pounds of cheese.

Respuesta :

KateBlake
KateBlake KateBlake
  • 25-12-2016
[tex]x = 2(3w + 8) + 3(4w - 3)[/tex] , where x is the total cost in terms of w.

[tex]x = (6w + 16) + (12w - 9)[/tex]

[tex]x = 18w + 7[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

How many schools are in california
A fraction that is equivalent to 3/6
the number of grams a woman should eat in a day to maintain her weight is proportional to her weight. a woman weighing 102 pounds should eat only 34 grams of fa
Where did the Hebrew people originate
What is the pure food and drug act
Plz Somene help LAST QUESTION Which sentence does not contain any errors in period usage? A. Prof. Gibson asked us to meet her at 1:30 PM. B. Have you met my
Dark areas on the surface of the Sun where stretched magnetic field lines emerge are known as _____. solar flares sunspots solar winds magnetic poles
7 pounds of grapes cost 10.43.how much does 3 pound cost
The Maya and Aztec civilizations were early __________ civilizations. a. Chinese b. Indian c. Mesoamerican d. Mesopotamian
Which gas makes up most of Earth's atmosphere? A. argon B. oxygen C. nitrogen D. carbon dioxide