flowerfhulx flowerfhulx
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Mikah bought a dozen cupcakes for her friend's birthday. If she paid $3.48 for the cupcakes, what was the cost per cupcake?
A.$0.28
B.$0.29
C.$1.80

Respuesta :

XxToXiCxX
XxToXiCxX XxToXiCxX
  • 21-10-2021

Answer:

29 cents each

Step-by-step explanation:

Answer Link
Ineedhelpfillerl Ineedhelpfillerl
  • 21-10-2021
B because you could divide $3.48 by 12 because there are 12 cupcakes in a dozen
Answer Link

Otras preguntas

LAST QUESTION// 50 POINTS Given C is the mid point of AB with AC=3x-1 and AB= 4x+8. find BC I’m clueless
What is the BMI?????????????
What are some of the factors that make English universal language?
simplify the following expression. if the expression is not a real number, indicate not a real number. (4/25)^1/2​
Length×width×hight=180
What is 1/3 into a decimal?
what is the slope of (-2,-2) and (2,-3)
How does an atom become a positive ion? O A. It loses a neutron. O O B. It loses an electron. C. It gains a neutron O D. It gains an electron.
80POINTS!!!!! Can someone plz fix my eassy/ Into your own words??? 60% of Americans play video games daily. Video games has increase children's self-confidenc
How many solutions does this equation have? x=x+9