Emita120707
Emita120707 Emita120707
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Help me with this pls!!!

Help me with this pls class=

Respuesta :

jfink318 jfink318
  • 21-10-2021
Weight in pounds is shown on the x-axis (bottom) of the graph, and the cost is shown on the y-axis (side) of the graph.

We can see that 2 pounds of pineapples is roughly worth $2.50.

To find the cost of 1 pound of pineapple, divide the cost by 2 and we will get $1.25.
Answer Link

Otras preguntas

When constructing an inscribed hexagonal by hand, which step comes after constructing a circle?
Select all the words that make up the participle. At last year's Destination Imagination Global Finals, we saw a dancing robot. A. At B. last C. year's D. Dest
Simplify the expression. 2.25 – 2(7.5 – 4h) Can someone help please
3. What kind of mixture does each mixture have?​
NEEED HELP PLEASEEEE!!!!
What are ideologies? Why do they matter?
ſ -4x + 3y = 23 1. Identify a solution to this system of equations: x- y=-7 A. (-5,2) - 2 B.(-2,5) C. (-3,4) D.(4,-3)
What are the 21 social constructions of reality the author describes?
The length of the base of a triangle is twice it’s height. If the area of a triangle is 400 square kilometers find the height
What is the best definition of fallacious reasoning? A. too much evidence in an argument B. emotions that support a claim C. faulty reasoning in an argument D.