raidenerai91 raidenerai91
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $8.28 for an 18 ounce jar of peanut butter. How much does it cost per ounce of peanut butter?​

Respuesta :

ryanh0342
ryanh0342 ryanh0342
  • 21-10-2021

Answer:

8.28/18 = 0.46

46 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

True or False: 56 students go to see a play in a theater. The theater has 7 seats in each row. 7 rows of seats are needed to fit all of the students. Group of a
The top of a 220 foot vertical tower is to be anchored by cables that make an angle with a measure of 53 degrees with the ground. How long must each cable be?__
The best thing you can do to keep a positive relationship with the supervisor is to
In which type of essay would you find the following sentence? Organizing coupons helps to save both money and time. A. personal - describes an experience or eve
A simple microscope consists of?A, three lensesB, two lenseC, one leneD, four lens​
The vertices of triangle ABC are A (2,2) B(4,2) C(4,3). Please help me answer 1 and 2! NO SCAMS OR LINKS! THANKS FOR THE HELP!​
Describes he origins of the atomic bomb in the United States.
hii - i just wanted to ask if anyone knew if rotations over the origin will be on the 7th grade math SOL final tomorrow? our teachers said it wouldn't be but on
If you want to plant a garden in your backyard, which one of these books would be most helpful?
Variations within a species are an important part of Charles Darwin's theory of evolution. Which example can be explained by individual variation? The food sour