dans6583 dans6583
  • 21-10-2021
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. A: $9.60 for 3 gallons B: $16.00 for 400 fl ounces
1 gallon = 128 fl ounces

Respuesta :

nprocks958
nprocks958 nprocks958
  • 21-10-2021

Answer:

A is better, you pay 0.015 less than option B.

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 oz so:

3 x 128 =  384 oz

9.60 / 384 = $0.025 per oz

16.00 / 400 = $0.04 per OZ

Answer Link

Otras preguntas

Casey has a job doing valet parking. Casey makes an hourly rate of $4.55 per hour plus tips. Last week Casey worked 26 hours and made $898.55. How much in tips
Describe the historical and dramatic role of the chorus in Ancient Greek drama
Factor completely and then place the factors in the proper location on the grid. b 2 + 12b + 32
Members of one kind of organism in an ecosystem
Read the selection. Then, answer the questions that follow. People who don’t know Harry tend to underestimate him. They cast a skeptical eye on his typical outf
whats the word form of 7,777,777
In literature, the reason why a character says or does something is called a(n) _____.
-12.05+(-3.6) I need help
an adult blinks about 450 times in 30 minutes a 12 year old blinks about 150 times in 15 minutes how many more times does The Adult Link in 60 minutes than a 12
Contributing to the instability of the Roman Empire, all of the following rulers commited suicide except a. Octavian c. Cleopatra b. Nero d. Antony