tillyholt tillyholt
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

7. Kate bought 4 pounds of apples
for $10.80. How much did it cost for
one pound of apples?

Respuesta :

maxcmoreno maxcmoreno
  • 22-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$10.80 for 4 pounds of apples

How much for 1 pound?

$10.80/4 pounds = cost of 1 pound of apples

answer: $2.70

Answer Link

Otras preguntas

if (4,5) is on the graph of a function what is the equation
No quiero leer este poema. Prefiero leer _____. (please explain why)ese ésa ése
What is the y intercept f(x)=2×3^x
For the following reaction, draw the major organic product and select the correct IUPAC name for the organic reactant. If there is more than one major product,
what are the zero's f(x)=(x-3)(x+8)
The independent cases are listed below that includes all items relevant to operating activities:
An adjusted trial balance is given below. Debit
can you please help me with functions
Jim, a licensee in Florida moved to Georgia and retired. Before leaving Florida Jim placed his real estate license on inactive status, what will happen if Jim d
When an automobile engine starts, the metal parts immediately begin to absorb heat released during the combustion of gasoline. How much heat will be absorbed by