beyonccb
beyonccb beyonccb
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

A 4-foot piece of ribbon costs $24.48. What is the price per inch? $​

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

$0.51

Step-by-step explanation:

1 foot=12 inches. 4 [feet]x 12 [inches per foot]= 48 $24.48/48= $0.51 per inch

Answer Link

Otras preguntas

pls show working out as well. will mark u as brainliest
Science The measurement of force per unit area is called​
Please only do #14 Algebra graphing
What’s a secondary definition in english?????will give brainliest, just please explain.
7[tex]\frac{7}{8}[/tex] + 5[tex]\frac{13}{16}[/tex]
why is conflict and characteriztaion more accesible to readers than other literary elements?
Which of the following statements is most likely to be proven using the scientific method? O My dog is better than your dog. O Bacteria cause tooth decay. O Tha
Pls help!!!! Will mark brainliest
- Escribe una reflexión sobre tu futura familia. Completa las siguientes oraciones con más detalles: • Mis hijos van a llevarse ... (bien/mal) porque ... (no/se
What should i highlight and what are the tenor and vehicle in the story?