littlechungus09 littlechungus09
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12 pound bag of oranges for $18.75 what was the unit price

Respuesta :

giantsny15
giantsny15 giantsny15
  • 22-10-2021

Answer:

the unit price is $1.56

Step-by-step explanation:

18.75/12 = 1.56

Answer Link

Otras preguntas

Correct Answers only please! The formula for Sam's slugging percentage is: Which set of Singles, Doubles, Triples, and Home Runs (in that order) would have sl
Solve for y. py + qy = -4y +-8
1/3x+y=4 solve the equation for y
-10.74=u-(-11) help
.If the polynomial f (x) = px3 + 4x2 + 3x - 4 and g(x) = x3 – 4x + p are divided by (x-3), then the remainder in each case is the same, find the value of p
find the smallest number by which 5632 must be divided to obtain a perfect cube. also find the cube root of the number obtained​
Please help me jog my memory in how to solve a system of equations with the example below 2x + y=4x - y=-1​
A sprinter accelerates from rest to 10.0m/s in 1.35s. a) calculate the average acceleration rate. b) how far does the sprinter run in this time interval? Pleas
Rewrite the equation of the circle (x+3/2)^2 + (y+4/5)^2 =1 in general form.
The perimeter of a rectangle is 46 m if the with were doubled and on length were increased by 5 their perimeter would be 66 what is the link the original rectan