yalbabymarii12
yalbabymarii12 yalbabymarii12
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help and explain the answer

Plz help and explain the answer class=

Respuesta :

toxininjector210 toxininjector210
  • 25-10-2021
$1.62 because 3 x 0.54
Answer Link
Amphitrite1040
Amphitrite1040 Amphitrite1040
  • 25-10-2021

Hey there!

If she bought 3 LBS (pounds) of bananas and they cost 54¢ per lb, then your equation should look like this: 3 × 0.54 = t and you should be able to find the answer from there!

t = result / how much he spent in total

Equation:

t = 3 × 0.54

3 × 0.54 = t

SIMPLIFY IT

t = 1.62

Therefore, Erin spent ≈ $1.62 (1 dollar & 62 cents)

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

Answer Link

Otras preguntas

carbondiooxide does not support in burning but mg burs in it why.?​
What are the 20 national park of Nepal?​
Newton's second lawA 1.2kg turtle has forces exerted on it as shown below 16N what is the horizontal acceleration and vertical acceleration of the turtle?​
True or False. Isaac at first resisted his father's command to be the sacrifice.
Which choice is equivalent to the product below? V8,5 O A. 4/10 O B. 10-12 C. 13 O D. 22/10
From jasmine to yours? Is it correct
Please write 4-5 sentences about what you see in this image.
b and c is wrong pls help
if one gram of sulphur dioxide contains x molecules what will be the number of molecules in 1g of methane ​
Jenna’s husband has been cheating on her. As Jenna tells her friend about it, she also reveals that she is no longer attracted to her husband, that her parents